Cursa răţuştelor pentru Spitalul de Copii din Timişoara

106

Tradiţionala Cursă a răţuştelor pe canalul Bega nu va lipsi nici anul acesta. Timişorenii sunt invitaţi să participe la competiţie, iar banii adunaţi din vânzarea biletelor vor ajunge anul acesta la Spitalul de Copii „Louis Ţurcanu” din Timişoara. Se va amenaja şi dota Clinica de Ortopedie II, în vederea prevenirii şi controlului infecţiilor nosocomiale.

Răţuştele vor fi lansate la apă în 4 septembrie, de la ora 17:00. Festivalul Bega Bulevard începe însă cu două zile mai devreme, în 2 septembrie.

Autorităţile au pregătit un program variat, iar timişorenii vor avea parte de concerte, ateliere de creaţie, defilări de ambarcaţiuni pe Bega şi multe altele. “Încă de la prima ediţie, în anul 2008, Festivalul Bega Bulevard a dorit să atragă atenţia timişorenilor asupra importanţei canalului Bega pentru oraş şi asupra posibilităţilor de recreere, agrement, sport sau divertisment pe care acesta le oferă. Festivalul a fost gândit astfel încât să pună în evidenţă Bega din toate punctele de vedere: estetic, urbanistic, ecologic şi va concentra, pe parcursul celor trei zile, activităţi informative, de divertisment şi culturale”, transmite Primăria Timişoara.

Toate aceste manifestări se vor desfăşura între Podul Mitropolit Şaguna (Tinereţii) şi Podul Traian, în parcul Alpinet, pe malul canalului Bega şi pe apă.

Programul festivalului este următorul:

Vineri 2 septembrie

18.00 Fanfara Timişoara Big Band, deschiderea oficială, alocuţiuni

18.00 Ateliere de creaţie, activităţi pentru copii, expoziții, informare interactivă organizate de partenerii festivalului: Asociaţia Timișoara Capitală Culturală Europeană, Timişoara – Capitala Tineretului din România, Asociaţia Culturală Noua Acropolă, Şcoala Babel, Atelierul Rozz, Ozz Vintage House, Asociaţia Bee Active, Infocentrul Turistic Timișoara, Grădinița Tom și Jerry, Tourmaline Boutique, Asociaţia “Ceva de spus”, Smartfit Studio, Fundaţia Judeţeană pentru Tineret Timiș, Teatrul pentru copii şi tineret Merlin, Agenţia Naţională Antidrog, Viv Art, Centrul Cultural German Timişoara, Club Sportiv Nautic Banat, ISU Banat, Formaţiunea de intervenţie Salvo, Clubul de dans sportiv Magnum Team, Asociaţia Culturală Melopolis, Şcoala de Circ, Asociaţia Club Sportiv ”Floreta” Timişoara, Hazliţii

18.30 Defilare ambarcaţiuni pe Canalul Bega

19.00 Concerte Alexandra Uşurelu Direcţia 5

21.30 – Film Closer to the Moon, regia Nae Caranfil

Sâmbătă 3 septembrie

10.00 Spectacol interactiv de magie – Teatrul pentru copii şi tineret Merlin

11.00 Mini Discotecă, demonstraţii şi cursuri gratuite – Clubul de dans sportiv Magnum Team

12.00 Street dance – curs şi demonstraţii – Clubul de dans sportiv Magnum Team

10.00-20.00 Ateliere de creaţie, activităţi pentru copii, expoziții, informare interactivă organizate de: Timişoara – Capitala Tineretului din România, Asociaţia Culturală Noua Acropolă, Şcoala Babel, Atelierul Rozz, Ozz Vintage House, Asociaţia Bee Active, Infocentrul Turistic Timișoara, Grădinița Tom și Jerry, Asociaţia Timișoara Capitală Culturală Europeană, Tourmaline Boutique, Club Sportiv Nautic Banat, Asociaţia “Ceva de spus”, Smartfit Studio, Fundaţia Judeţeană pentru Tineret Timiș, Teatrul pentru copii şi tineret Merlin, Agenţia Naţională Antidrog, ISU Banat , Viv Art, Centrul Cultural German Timişoara, Formaţiunea de intervenţie Salvo, Clubul de dans sportiv Magnum Team, Asociaţia Culturală Melopolis, Şcoala de Circ, Asociaţia Club Sportiv „Floreta” Timişoara, Hazliţii

13.00 Vinilorama cu Bogdan Puriş şi Zoltan Varga

17.00 Smartfit Games for Kids şi Smartfit Fun Games

18.00 Plimbări cu barca pe Bega – Formaţiunea Salvo

19.00 Concerte Sonatic Byron Vunk

22.00 – Film The Wave, regia Roar Uthaug

Duminică 4 septembrie

09.00 Piti Show – Radio Timişoara şi Compania Junior Phantasia

10.00 Interpretare muzicală – Asociaţia Culturală Melopolis

11.00 Mini Discotecă, demonstraţii şi cursuri gratuite – Clubul de dans sportiv Magnum Team

12.00 Smart Urban Dance – clasă de dans cu Urban Art Studio Timişoara

10.00-20.00 Ateliere de creaţie, activităţi pentru copii, expoziții, informare interactivă organizate de: Timişoara – Capitala Tineretului din România , Asociaţia Culturală Noua Acropolă, Şcoala Babel, Atelierul Rozz, Ozz Vintage House, Asociaţia Bee Active, Infocentrul Turistic Timișoara, Grădinița Tom și Jerry, Asociaţia Timișoara Capitală Culturală Europeană, Tourmaline Boutique, Asociaţia “Ceva de spus”, ISU Banat, Smartfit Studio, Fundaţia Judeţeană pentru Tineret Timiș, Teatrul pentru copii şi tineret Merlin, Agenţia Naţională Antidrog, Viv Art, Centrul Cultural German Timişoara, Club Sportiv Nautic Banat, Formaţiunea de intervenţie Salvo, Clubul de dans sportiv Magnum Team, Asociaţia Culturală Melopolis, Şcoala de Circ, Asociaţia Club Sportiv „ Floreta” Timişoara, Hazliţii

13.00 Vinilorama cu Bogdan Puriş şi Zoltan Varga

15.00 Simularea unor acţiuni de salvare pe apă – Formaţiunea SALVO

16.30 Recital Sabin Mircea Parasca

17.00 Cursa răţuştelor – Clubul Rotaract Timişoara, Clubul Rotary Timişoara şi Clubul Interact Timişoara

18.30 Concert Phaser

19.00 Plimbări cu barca pe Bega – Formaţiunea Salvo

Program acţiuni pavilioane

Sâmbătă 3 septembrie

10.00 Ateliere şi jocuri interactive – Timişoara – Capitala Tineretului din România

10.00 Atelier de pictat tricouri – Asociaţia Timișoara Capitală Culturală Europeană

10.00 Creează-ţi propria păpuşă (atelier de croitorie pentru copii) – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

10.00 Ateliere creative din materiale reciclabile – Grădinița Tom și Jerry

10.00 Portret interior, face painting – Atelierul Rozz

10.00 Ateliere de confecţionat păpuşi din carton – Teatrul pentru copii şi tineret Merlin

10.00 Activităţi informative – ISU Banat

10.00 Storytelling, muzică, arts and crafts – Şcoala Babel

10.00 Workshopuri şi activităţi de conştientizare – Asociaţia “Ceva de spus”

10.00 Sport şi socializare – Smartfit

10.00 Ateliere de educaţie muzicală non formală pentru copii – Asociaţia Culturală Melopolis

10.00 Competiţie şi atelier de săbii din spumă -Asociaţia Bee Active

10.00 Acţiuni informative – Club Sportiv Nautic Banat

10.00 Ateliere de pictură pe textile – Tourmaline Boutique

10.00 Acţiuni informative – Agenţia Naţională Antidrog

10.00 Workshopuri creative, jocuri didactice – Centrul Cultural German Timişoara

10.00 Ateliere de pictură pe piatră, modelaj cu lut – Viv Art

10.00 Acţiuni informative – Formaţiunea de intervenţie Salvo

10.00 Ateliere de jonglerii – acrobaţii – Şcoala de Circ

11.00 Demonstraţii de scrimă şi cursuri gratuite de scrimă pentru copii şi adulţi – Asociaţia Club Sportiv „Floreta” Timişoara

13.00 Acţiuni pentru copii – Hazliţii

14.00 Face painting pentru copii – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

14.00 Workshop de teatru „Teatro – Aventura” – Centrul Cultural German Timişoara

15.00 Ateliere de tango argentinian, demonstraţii şi cursuri gratuite – Clubul de dans sportiv Magnum Team

16.00 Atelier de pictură pe basorelief: reproduceri arheologice din culturile lumii – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

16.00 Ateliere de tango argentinian, demonstraţii şi cursuri gratuite – Clubul de dans sportiv Magnum Team

17.00 Programare lego – Şcoala Babel

18.00 Demonstraţii de dans, show-uri tematice – Clubul de dans sportiv Magnum Team

19.00 – 5 minute de filosofie: din răspunsurile anticilor la marile întrebări ale omului – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

19.00 Tango în aer liber – Clubul de dans sportiv Magnum Team Duminică 4 septembrie

10.00 Ateliere şi jocuri interactive – Timişoara – Capitala Tineretului din România

10.00 Atelier de pictat tricouri – Asociaţia Timișoara Capitală Culturală Europeană

10.00 Face painting pentru copii – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

10.00 Ateliere de pictură pe piatră, modelaj cu lut – Viv Art

10.00 Acţiuni informative – Agenţia Naţională Antidrog

10.00 Acţiuni informative – Club Sportiv Nautic Banat

10.00 Ateliere creative din materiale reciclabile – Grădinița Tom și Jerry

10.00 Workshopuri şi activităţi de conştientizare – Asociaţia “Ceva de spus”

10.00 Sport şi socializare – Smartfit

10.00 Activităţi informative – ISU Banat

10.00 Ateliere de confecţionat păpuşi din carton – Teatrul pentru copii şi tineret Merlin

10.00 Acţiuni informative – Formaţiunea de intervenţie Salvo

10.00 Jocuri de mişcare – Şcoala Babel

10.00 Colorează-ţi mobilierul – Atelierul Rozz

10.00 Competiţie şi atelier de săbii din spumă – Asociaţia Bee Active

10.00 Ateliere de pictură pe textile – Tourmaline Boutique

10.00 Ateliere de educaţie muzicală non formală pentru copii – Asociaţia Culturală Melopolis

11.00 Atelier de pictură pe basorelief: reproduceri arheologice din culturile lumii – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

11.00 Demonstraţii de scrimă şi cursuri gratuite de scrimă pentru copii şi adulţi – Asociaţia Club Sportiv „Floreta” Timişoara

12.00 Acţiuni pentru copii – Hazliţii

14.30 Workshop de teatru „Teatro – Aventura” – Centrul Cultural German Timişoara

15.00 Demonstraţii de dans, show-uri tematice – Clubul de dans sportiv Magnum Team

16.00 Atelier de pictură pe basorelief: reproduceri arheologice din culturile lumii – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

16.00 Curs de vals vienez – Clubul de dans sportiv Magnum Team

18.30 Tango în aer liber, cursuri gratuite şi demonstraţii de tango – Clubul de dans sportiv Magnum Team

19.00 Calea armoniei: idei pentru o viaţă echilibrată – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

rate

LĂSAȚI UN MESAJ