Aur, argint și bronz pentru atleții timișoreni la Balcaniadă

197

Balcaniada de atletism a seniorilor a adus medalii pentru reprezentanții cluburilor timișorene. Adelina Pastor, Andreea Ogrăzeanu și Cosmin Dumitrache au urcat pe podium pentru CSM Timișoara.

Ediția cu numărul 75 a Campionatului Balcanic de atletism s-a desfășurat la Pitești, pe arena Nicolae Dobrin, cu participarea câtorva sute de sportivi din țările balcanice. Timișoara a avut de asemenea reprezentanți la această întrecere, fiecare dintre aceștia urcând pe podium pentru lotul României.

Adelina Pastor a reușit cel mai bun rezultat, atleta în vârstă de 23 de ani a cucerind un nou titlu balcanic cu ștafeta de 4x400m alături de Anamaria Ioniță, Andreea Miklos și Bianca Răzor. Timpul total al tricolorelor a fost 3:31.26, peste cel al Greciei (3:37.48) și Turciei (3:37.72). Atleta de la CSM Timișoara s-a clasat pe locul 4 în proba individuală de 400 metri, în spatele sârboaicei Tamara Salaski (52.00), grecoaicei Anna Vasileiou (52.75) și a româncei Bianca Răzor (52.89).

Cosmin Dumitrache a cucereit medalie de argint în proba individuală de 110 metri garduri. Sportivul cu dublă legitimare CSM Timișoara–Rapid București a terminat cursa în 14.01 secunde, în spatele cipriotului Milan Trajkovic (13,73).

O altă medalie balcanică a fost adusă de proaspăt legitimata la CSM Andreea Ogrăzeanu. Aceasta a terminat a treia proba individuală de 200 metri cu timpul 25.25 secunde, în spatele grecoaicei Katerina Dalaka (24.10) și a croatei Lucija Pokos (24.13).

În clasamentul final al Balcaniadei România a ocupat locul al doilea în clasamentul final, cu 236 de puncte, în spatele Turciei – 256,50, dar înaintea Greciei (171, 50).